FIWC Congresses & Shows
2022 •
2018
Previous EIWC Congresses & Shows
2016 •
2014 •
2012 •
2010 •
2008 •
2006 •
2004 •
2002 •
2000 •
1998 •
1996 •
1994
2011 (Seminar) • 1995 (Constitutive meeting of the EIWC)
EIWC Congress 2004
Amersfoort • The Netherlands
EIWC Meeting
Minutes of the 7th EIWC Board Meeting - Amersfoort, The Netherlands
Minutes of the 7th EIWC Board Meeting
Minutes of the 7th EIWC Ruling Council - Amersfoort, The Netherlands
Minutes of the 7th EIWC Ruling Council
Dr. Hazewinkel (D)
Nutrition
B. Murphy or T. Doyle (IRL)
Review of Standard
Dr. F. Maison (F) - Veterinary
State of the Breed in France
J. Hoffmann (NL)
Results of Questionnaire
Dr. A. Vollmar (D) - Veterinary
Heartproblems: DCM
Prof. O. Distl (D)
Genetic Conclusions of DCM
J. Bikova & L. Blaghevicha (Latvia)
Immunotherapy of Dogs in Case of Oncological Diseases
EIWC Show
02.05.2004 Bunschoten (NL) • Club Championship Show • CAC - EIWC 2004 Winner |
||
Best in Show EIWC 2004 Winner |
Anthony of Treacka's Garden | |
Best Puppy Best Veteran CAC RCAC |
Iceman von der Oelmühle --- Anthony of Treacka's Garden Conchobar Cerbero |
--- Tiffany from the Silent Step Celtic Myst Broly Pitlochry's Upperclass |
DOGS | ||
Puppy Class: 6 - 9 months • Dr F. Maison (F) | ||
1 VP - Iceman von der Oelmühle / J.Papenfuss & J. Rosner (D) 2 VP - Vianho Caspar / A. Vidmar (SL) 3 VP - Inferno von der Oelmühle / K. B&. Buurman (NL) 4 P - Gaeltarra Eireann Tyas Thyrone / Suzanne Jansen (NL) 5 P - Bram of Ardmore / W. & D. Dierick (D) Rather Promising - Gealtarra Eireann Raffles / M.W. Bussemaker-v.d. Kerk (NL) |
||
Open Class: 15+ months • Mr. K. Kelly (IRL) | ||
1 EXC - Anthony of Treacka's Garden / J. & I. Frederickx-Ackaert (B) 3 EXC - 2EXC - Conchobar Cerbero / L. Valerani (I) 2 EXC - Absolute of First Avenue / G. Janssens & S. Schellens (B) 4 EXC - Pitlochry's Ebony & Ivory / E.C. Fernhout-Schildt (NL) EXC - Liam Og of Nutstown / M. Vane-Tempest (SF) EXC - DK Ch. Dark Mystic's Marauder / E. Birk (DK) EXC - Thar Fionnmaë / Cornelisse & Nieuwkoop-v. Loenen (NL) EXC - Multi Ch. Wolfhouse Pergolesi / M. Dorte (DK) EXC - Argilan of Nutstown / M. Vane-Tempest (SF) EXC - Celtic Myst Brian / E.C. Fernhout-Schildt (NL) EXC - Lailap's Inspector / H.F. Flierman-Pronk (NL) EXC - Lailap's Jarlath Jack / E.J. v. Schaik (NL) EXC - Up and Away von der Oelmühle / A. Somers & M. Barten (NL) EXC - Aragon of Caer Myrrdin / C. Steegmans-Gossens (B) EXC - Curoï Jafar / Y. van Stralen (NL) EXC - Geasa's Mangas / E. Swelheim-Kruisinga (NL) EXC - Ch. Gandalf Paluduz / P. Uzlova (CZ) EXC - Pitlochry's Iwan Lapis Lazuli / H. van Viersen (NL) VG - Sean of Tir Na Nog / G.A. v. Nieuwkoop-v. Loenen (NL) Ch. Vitjaz lz Volshebnogo Lesa / Britaevy & Kiryushina (RUS) VG - Rashamon des Géants de la Bernaline / R. & C. Damboise (F) VG - Stanislas des Coeurs de Lune / M. Deluet VG - Sjah Rezah Fionnmaë / H.J.C. Dubbeldam (NL) VG - Hibeck King George / G.A. v. Nieuwkoop-v. Loenen (NL) VG - Ch. Gallahad Graham v.d. Ruempol / de Haan-de Levie (NL) VG - Lailap's Irish Illusion / K. Hesseling (NL) VG - James Larkin Fionnmaë / Hilhorst & Hilhorst-Sakkers (NL) VG - Ulvsholms Elan / J. Holm-Jensen & B. Vondel (DK) VG - Nutstown Finnbar / M. Vane-Tempest (SF) VG - Pontias Power of Amies Home / C.N. v.d. Veen-de Vos (NL) G - Ch. Hrabroe Serdtse Baskerville / K. Ovcharova (RUS) |
||
Intermediate Class: 15 - 24 months • Dr F. Maison (F) | ||
1 EXC - Araberara Hickory / M. Grassi (I) 2 EXC - Easy Runner Barney / M. Claude & J. Das (B) 3 EXC - Masterpiece van de Ruempol / J.J. Hofman (NL) 4 EXC - Terminator du Grand Chien de Culann / M. Miguet (F) VG - Killykeen Dillon / T. Grijsen-Viskaal (NL) VG - Lailap's Kinsale / V.M. Teunissen-Wais (NL) G - Killykeen Drumlin / H. Knaps & H. Smets (NL) S - Bono of Treacka's Garden / J. Gommans (NL) |
||
Youth Class: 9 - 18 months • Dr F. Maison (F) | ||
1 EXC - Gulliagh Sequoia / T.N., M.A. & I. Finney (IRL) 2 EXC - Pitlochry's Noe Newman / Fernhout-Schildt & Wick (NL) 3 EXC - Claim of Treacka's Garden / E.Swelheim-Kruisinga (NL) 4 EXC - Cedric of Beltine / A. Somers & A. Barten (NL) EXC - Nutstown Richard / I. Coppee (NL) VG - E-Mail Ru. Sirenevogo Bulvara / A. Solozhentsev (RUS) VG - Outer's Limit Elwood / A. Hohnhorst (D) G - Conan of Beltine / J. de Ridder (B) G - Conn of Treacka's Garden / C. Steegmans-Goossens (B) G - Conall of Caer Myrrdin / I.K. de Gruijl-Bos (NL) G - Wolfhouse Quarter Note / M. Vane-Tempest (SF) G - Umnitsa Markus lz Volshebnogo Lesa / Ajbadullaev & Kiryushina (RUS) S - Uilfred Aivengo lz Volshebnogo Lesa / Nevskaya & Kiryushina (RUS) |
||
Breeders Class: 9+ months • Dr F. Maison (F) | ||
1 EXC - Pitlochry's Website / E.C. Fernhout-Schildt (NL) 2 EXC - Galtarra Eireann The Ultimate / J.W. Jansen (NL) 3 EXC - Easy Runner Bubblegum / M. Claude & J. Das (B) 4 EXC - Ch. Romantik lz Volshebnogo Lesa / Cherskaya & Kiryushina (RUS) EXC - Pitlochry's Griffit / E.C. Fernhout-Schildt (NL) EXC - Aschar Stribirny Potok / V. Stapnickova (CZ) |
BITCHES | ||
Puppy Class: 6 - 9 months • Mr. J. Wauben (NL) | ||
1 VP - Cyanne of Beltine / R. & D. Thijs-Knapen (B) 2 VP - Just a Touch van de Ruempol / K. & B. Buurman (NL) 3 VP - Vianho Cassandra / A. Vidmar (SL) 4 P - Xenia of Tir Na Nog / C.N. v.d. Veen-de Vos (NL) P - Gaeltarra Eireann Noah Nalani / J.W. Jansen (NL) |
||
Open Class: 15+ months • Mrs. L. Pinkneys (GB) | ||
1 EXC - Celtic Myst Broly / E.C. Fernhout-Schildt (NL) 2 EXC - Pitlochry's Upperclass / J. Papenfuss & J. Rosner (D) 3 EXC - Knallasen's Hortensia / P. Monberg (DK) 4 EXC - Pitlochry's Isabel / E.C. Fernhout-Schildt (NL) EXC - Erinwood Okaterina / J. Papenfuss & J. Rosner (D) EXC - Erin von Wilar / M. Daubenfeld (L) EXC - Saline des Coeurs de Lune / M. Deluet (F) EXC - Rhapsodie du Grand Chien de Culann / Mme Gilmant (F) VG - Miss Interim van de Ruempol / B.A. Cillekens-Flapper (NL) VG - Xzorg von der Oelmühle / H. Muller & B. Schmidt (D) VG - B'daantje of Treacka's Garden / J. Gommans (NL) VG - Araberara Falia / M. Grassi (I) VG - Just in Time van de Ruempol / de Haan-de Levie (NL) VG - Heawen Legenda Belfast Midas / D. Hrajakova (CZ) VG - Ch. Soraya Fionnmaë / J.W. Jansen (NL) G - Ch. Guinevere Norman / J. Mullerova (CZ) G - Ch. Rosinka lz Volshebnogo Lesa / I. & N. Kiryushina (RUS) G - Ch. Terpsikhora lz Volshebnogo Lesa / Novikovy & Kiryushina (RUS) G - Denominacia S Sirenevogo Bulvara / L. Sharova (RUS) G - Ch. Tarantella lz Volshebnogo Lesa / Shuvalova & Kiryushina (RUS) G - Aoibheann of Caer Myrrdin / C. Steegmans-Goossens (B) G - Knalllasen's Lucretia / B. Vondel (DK) S - Gaeltarra Eireann Jemmy / Asselbergs & Verbraak (NL) S - Tara of Shenandoah Creek / C. Bisson (F) |
||
Intermediate Class: 15 - 24 months • Mr. J. Wauben (NL) | ||
1 EXC - Crazy Casey Rona Inish / P. Tomasovicova (SL) 2 EXC - Agnes Illusion Flintstone / K. Hesseling (NL) 3 EXC - Caredig Iowa at Bassa BPavese / L. Salamon (I) 4 EXC - Dwar's Valley Hedy / A. Kozlovski EXC - Araberara Hibra / M. Grassi (I) EXC - Can Can Dancer Roan Inish / J. Kofoed (DK) VG - Gaeltarra Eireann Pride of Justice / J.W. Jansen (NL) VG - Blanca Vianho / I. Lourenz & A. Beemer (NL) VG - Ala Memoria di Philippo's Bibiche / Veen-de Vos ((NL) |
||
Youth Class: 9 - 18 months • Mr. J. Wauben (NL) | ||
1 EXC - Dona Flor dei Mangialupi / D. Lori & M. Poli (I) 2 EXC - Erinwwod Gift von der Oelmühle / J. Papenfuss & J. Rosner (D) 3 EXC - Wolfhouse Rhapsodie in Blue / P. Monberg (DK) 4 EXC - Ula lz Volshebnogo Lesa / H. Wozna-Gil & I. Kiryushina (RUS) EXC - Pitlochry's Octavia Olivia / Fernhout-Schildt & Fernhout (NL) VG - Ulibka Fortuni lz Volshebnogo Lesa / I. Kiryushina (RUS) VG - Cohiba of Our Valley / K. Somerhausen (B) VG - Brokenwheel Dahlia / J. & W. Hubner (D) G - Umnichka Razumnichka lz Volshebnogo Lesa / Kiryushina (RUS) |
||
Breeders Class: 9+ months • Mr. J. Wauben (NL) | ||
1 EXC - Geasa's Minx / E. Swelheim-Kruisinga (NL) 2 EXC - Hidden Surprise van de Ruempol / de Haan-de Levie (NL) 3 EXC - Pitlochry's Esrath Esther / E.C. Fernhout-Schildt (NL) 4 EXC - Yolande de Foix dei Mangialupi / D. Lori & M. Poli (I) EXC - Easy Runner Bumblebee / M. Claude & J. Das (B) VG - Ch. Rada Moya Uslada lz Volshebnogo Lesa / Golikhina & Kiryushina (RUS) VG - Evropa Haika Sedy Lord / V. Jestrabova (CZ) VG - Ch. Pavlinka lz Volshebnogo Lesa / I. & A. Kiryushina (RUS) |
||
Veteran Class: 8+ years • Mr. J. Wauben (NL) | ||
1 EXC - Tiffany from the Silent Step / C. Steegmans-Goossens (B) 2 EXC - Riban off Woody Wood / J.W. Jansen (NL) |
Group Class: at least 3 dogs • Mr. J. Kelly (IRL) | ||
A | Easy Runner Bubblegum + Easy Runner Baileys + Easy Runner Bumblebee / M. Claude & J. Das (B) | |
Brace | ||
A B C D |
Easy Runner Bubblegum / M. Claude & J. Das (B) Easy Runner Bumblebee / M. Claude & J. Das (B) Ch. Rus. Vitjaz lz Volshebnogo Lesa / Britaevy & Kiryushina (RUS) Umnitsa Markus lz Volshebnogo Lesa / Ajbadullaev I. Kiryushina (RUS) Ch. Romantik lz Volshebnogo Lesa / Cherskaya T. Kiryushina (RUS) Celtic Myst Broly / E.C. Fernhout-Schildt (NL) Ulibka Fortuni lz Volshebnogo Lesa / I. Kiryushina (RUS) Ch. Rada Moya Uslada lz Volshebnogo Lesa / Golikhina & Kiryushina (RUS) |